Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Podkład kryjąco - rozświetlający, cera wrażliwa

FAQ >> Podkłady/pudry - dobór komponenetów podstawowych 

 

Proszę o podanie przepisu na podkład kryjąco-rozświetlający dla cery wrażliwej, przesuszającej się?

Cera wrażliwa i przesuszająca sugeruje użycie jako podstawowego komponentu jednej z mik – SericiteMica&Methicon. Ta odmiana miki ma powierzchnię modyfikowaną silikonem, dzięki czemu adsorbuje mniej sebum i wilgoci ze skóry niż inne odmiany mik. Jest szczególnie polecana właśnie dla cer bardzo suchych, skłonnych do podrażnień.

Doskonałym komponentem podstawowym są również mikrosfery kosmetyczne i mikrosfery silikonowe, które chłoną bardzo niewielką ilość sebum i wilgoci ze skóry. Dzięki nim możemy jednak uzyskać podkład matowy, a nam zależy na rozświetlającym.

Jako pigment biały, odpowiadający za krycie, polecamy dwutlenek tytanu oil dispersible, który również chłonie mniej wilgoci i sebum w porównaniu z innymi odmianami dwutlenku tytanu.

Doskonałym dodatkiem jest puder jedwabny (odpowiedni dla każdego rodzaju cery), który jest naturalnym regulatorem wilgotności, uwalniając ją lub zatrzymując w zależności od warunków zewnętrznych.

Jako polepszacze przyczepności można stosować stearynian cynku, stearynian magnezu.

W trakcie wykonywania kosmetyku dobrze jest dodawać niewielkie ilości niejełczejącego oleju (np. olej Jojoba), który spowoduje że adsorpcja sebum ze skóry zostanie zminimalizowana.

Poniżej znajduje się przykładowa receptura na tego typu podkład.

 

 składniki zawartość    
SericiteMica & Methicon
57 %    
Dwutlenek tytanu oil dispersible
max. 25 %    
puder jedwabny 10 %    
stearynian magnezu 8 %    
pigmenty
   
oleje

 

 

 Składników jest niewiele, ale w przypadku cer wrażliwych jest to korzystne. Zresztą w tym przypadku tak naprawdę więcej nie jest potrzebne.

Aby nadać odpowiedni odcień podkładowi warto jest poza zwykłymi brązowymi tlenkami żelaza dodać pigmenty perłowe np. Oriental Beige, Bronze Fine, Silk Gold, Satin Gold, Gold Cream itp. (dla perłowego wykończenia bez iskrzących drobin) lub Extra Bright, Ivory Lace, Pale Tan, Natural Beige, Sandy Brown itp. (dla efektu rozświetlenia z iskrzącymi drobinami).

W przypadku cery bardzo suchej i cery atopowej może być konieczne użycie silikonowej bazy pod makijaż, która będzie izolowała delikatną skórę od czynników wysuszających.

 

 

 

 

Komentarze