Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Receptura przykładowa 22 – puder

Receptury >> Pudry >> Puder na bazie pudru ryżowego lub skrobi kukurydzianej

 

 

składniki zawartość na 20 g na ok. 30 ml
puder ryżowy 75 % 15 g 19,3 ml
stearynian magnezu 9 % 1,8 g 3,3 ml
dwutlenek tytanu 7 % 1,4 g 1,5 ml
Sericite Mica 5 % 1 g 3,4 ml
pigmenty 4 % 0,8 g 1,7 ml

 

Puder matujący, słabo kryjący do cery tłustej lub mieszanej. Niewielka zawartość Sericite Mica nie będzie powodowała połysku. Zwiększa jedynie nieco objętość pudru i powoduje, że aplikacja jest przyjemniejsza.

Komentarze

Sklep Kolorowka.com

2012-03-09 18:52

Do cery suchej wskazany były puder wykonany na Sericite Mica (normalnej, Półmat lub Mat) ewentualnie na Velvet Spheres, jeśli puder ma być z efektem soft focus. Dobrym wyborem będzie również Sericite Mica&Methicon, której powierzchnia modyfikowana silikonem chłonie mniej wilgoci i sebum niż pozostałe odmiany Sericite Mica.
Doskonałym wypełniaczem są również mikrosfery kosmetyczne, które chłoną bardzo niewielką ilość sebum i wilgoci ze skóry. Dzięki nim możemy uzyskać podkład matowy.
Jako pigment biały, odpowiadający za krycie, polecamy dwutlenek tytanu oil dispersible, który również chłonie mniej wilgoci i sebum w porównaniu z innymi odmianami dwutlenku tytanu.
Należy unikać tlenku cynku, gdyż może będzie on przesuszał skórę.

Doskonałym dodatkiem jest puder jedwabny (odpowiedni dla każdego rodzaju cery), który jest naturalnym regulatorem wilgotności, uwalniając ją lub zatrzymując w zależności od warunków zewnętrznych.

Jako polepszacze przyczepności można stosować stearynian cynku, stearynian magnezu.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Należy pamiętać o nawilżeniu oraz natłuszczeniu skóry przed aplikacją makijażu. Dobrze jest zrosić gotowy makijaż wodą termalną.

W przypadku cer bardzo suchych i skóry ze skłonnościami do zapalenia atopowego nawet przy stosowaniu ww. półproduktów mogą wystąpić podrażnienia wynikające z przesuszenia (wypełniacze i pigmenty mineralne jako substancje suche i pyliste zawsze będą w niewielkim stopniu wchłaniać wilgoć i sebum). W trakcie wykonywania kosmetyku dobrze jest dodawać niewielkie ilości niejełczejącego oleju (np. olej Jojoba), który spowoduje że adsorpcja sebum ze skóry zostanie zminimalizowana. W skrajnych przypadkach dobrze jest stosować silikonowe bazy pod makijaż, które będą izolowały delikatną skórę od czynników wysuszających.

Odradzamy stosowanie wszelkich form tlenku cynku, węglanu wapnia, krzemionki, glinek, kaolinu, pudrów ryżowych, skrobi kukurydzianej. Wszystkie te substancje charakteryzują się wysoką adsorpcją sebum oraz wilgoci. Tlenek cynku dodatkowo ma właściwości osuszające.
Obydwie odmiany azotku boru (azotek boru oraz Boron Coverage) również charakteryzują się znaczną adsorpcją sebum, przy czym Boronu Coverage chłonie większą ilość sebum niż odmiana podstawowa.
Puder ryżowy, czy krzemionkę można zarezerwować na specjalnie okazje, gdy zależy nam na silnym zmatowieniu skóry lub gdy są bardzo niekorzystne warunki pogodowe (wysoka temperatur i wilgotność).
Megikucz

2012-03-06 02:15

Jaki puder zrobić do cery suchej z objawami uczulenia (czerwone plamki na skórze:policzki czy broda)
Sklep Kolorowka.com

2010-10-28 12:04

W Pani przypadku odpowiedni byłby prawdopodobnie puder na bazie miki (Sericite Mica). Mika lekko odbija światło, więc pomagałaby optycznie kryć niedoskonałości. Dodatkowo nie spowoduje głębokiego zmatowienia skóry, które mogłoby prowadzić do „płaskiej twarzy”. Mika, w porównaniu np. z pudrami ryżowymi, w mniejszym stopniu również podkreśla skórki.
W zależności od stopnia przetłuszczania się skóry można zastosować dodatek krzemionki, pudru jedwabnego i węglanu wapnia. Można dodać wszystkie te składniki, lub wybrane – zależy od potrzeby. Proponowałabym zaczynać od krzemionki i pudru jedwabnego.
Domyślam się, że puder powinien być stosunkowo dobrze kryjący należałoby dodać 25% dwutlenku tytanu. Nie polecam tlenku cynku, ponieważ pisze Pani, że pomimo rodzaju cery, skóra potrafi się przesuszać, a tlenek cynku mógłby to nasilać.
Pigmenty – dla odcienia chłodnego można zastosować tlenek cynamonowy lub brązowy, dla brzoskwiniowego – np. tlenek brzoskwiniowy (tylko, że jest to odcień raczej ciepły). Dodatkowo ochłodzić barwę można błękitem ultramarynowym lub zielenią chromową, które też optycznie redukowałby nieznacznie zaczerwienienia.
To czy powstanie puder brązujący czy naturalny zależy od ilości dodanego pigmentu. Do brązującego należy dodać go nieco więcej.

Podsumowując proponuję następującą recepturę:
Sericite Mica - ok. 25 ml
dwutlenek tytanu – ok. 2,5 ml
stearynian magnezu – ok. 0,9 ml
puder jedwabny – ok. 0,5 ml
krzemionka – ok. 0,5 ml
węglan wapnia – ok. 0,4 ml (opcjonalnie, zwiększy wchłanianie sebum oraz krycie)
+ pigmenty kolorowe

Przepis oczywiście można modyfikować.
Agnieszka He

2010-10-27 20:00

Mialabym pytanie jaki sklad powiinien miec:puder bryzujacy do skory tlustej z niedoskonalosciamiz ktorym od lat sie mecze...Moja skora jest wrazliwa z predyspozycja do zaczerwienien i makijaz na mojej skorze bardzo szybko splywa,ale chce taki puder brazujacy ,ktory az tak mi nie wysuszy skory nie zrobi mi tepej,plaskiej twarzy ,nie uwydatni skorek itp .lubie odcienie zimne w kolorach bezu,lub brzoskwinki jaki skald moglibyscie mi do tych wymagan zaproponowac, bede bardzo wdzieczna.Pozdrawiam