Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Trwałość

FAQ >> Pomadki, błyszczyki

 

 

Jaka jest trwałość przygotowanej  szminki lub błyszczyka?
Jaka jest trwałość bazy do błyszczyka lub pomadki?
Jak przechowywać błyszczyki, pomadki oraz bazy?Teoretycznie trwałość szminki lub błyszczyka jest identyczna jak termin ważności składnika o najkrótszym terminie przydatności. Jednak obecność wosków, w naturalny sposób, dodatkowo konserwuje zarówno kosmetyki  i przedłuża ten termin. Woski mają dość specyficzne właściwości, dlatego używano ich od wieków do balsamowania :).
Jeśli gotowy błyszczyk lub pomadka, po upływie terminu przydatności jednego ze składników, nie zmienił zapachu ani wyglądu, można ich śmiało dalej używać. Półprodukty naturalne mają charakterystyczny zapach, nie należy go mylić z zapachem zjełczałym, który będzie świadczył o przeterminowaniu się kosmetyku.

Pomadek i błyszczyków nie trzeba przechowywać w lodówce. Jeśli błyszczyk długo leży w jednej pozycji, może dojść do niewielkiego opadania pigmentu (zależy to od wielkości jego cząstek), lub może pojawić się warstewka oleju. Nie oznacza to, że błyszczyk nie jest przydatny do użycia. Po prostu nie zastosowano w nim żadnych sztucznych dodatków stabilizujących. Wystarczy go pomieszać aplikatorem, lub podgrzać w kubku z bardzo ciepła wodą (należy zanurzyć opakowanie, ale tak aby woda nie nalała się do niego), pomieszać aplikatorem i błyszczyk wraca do stanu pierwotnego. Jeśli jest używany choć raz na dwa dni, nie ma takich problemów.

Termin ważności bazy do błyszczyka lub pomadki jest podawany na etykiecie. Ponieważ bazy jest stosunkowo dużo, można z niej korzystać długo. Baza zawiera woski, które przedłużają jej trwałość. Aby dodatkowo przedłużyć trwałość bazy, dla pewności można trzymać w lodówce. Nie trzeba przetrzymywać w lodówce kosmetyków wykonanych z baz.

Komentarze