Polecamy:
 Kosmetyki naturalne


A A A

Trwałość półproduktów - pigmenty, miki, komponenty podstawowe

FAQ >> Ogólne informacje o kosmetykach mineralnych

 

 

Jak długo można przechowywać pigmenty, miki i inne półprodukty mineralne?

Niektóre strony internetowe oraz amerykańskie sklepy z kosmetykami mineralnymi podają, że mają one bezterminowy okres przydatności. Dlaczego na półproduktach zakupionych w sklepie Kolorowka.com widnieją terminy przydatności?

 

Pigmenty oraz większość półproduktów mineralnych mają teoretycznie nieokreślony termin przydatności. W USA są bezterminowe, w Polsce przepisy nie uwzględniają takiego terminu. Maksymalne czasy przydatności do użycia wynoszą 2, 5 lub 10 lat (zależy to od producenta – niekiedy ta sam substancja ma różny termin przydatności u różnych producentów). Po upływie tego czasu produkt jest poddawany przez producenta testom i termin ważności zostaje przedłużony.

Jeśli pigment zawiera wyłącznie składniki nieorganiczne (czyli zawiera mikę, dwutlenek tytanu, tlenki żelaza, tlenki cyny, tlenochlorek bizmutu, zieleń chromowa, błękit pruski itp) można uznać, że jego okres przydatności jest nieokreślony. Jeśli zawiera dodatki organiczne - należy przyjąć, że jest przydatny przez kilka lat.
Generalnie, jeśli w danym półprodukcie nie obserwujemy zmian w wyglądzie i zapachu, możemy śmiało go używać. W półproduktach mineralnych nie rozwijają się bakterie (nawet, jeśli zostały by tam przypadkowo wprowadzone przez użytkownika).

Komponenty podstawowe i pigmenty o teoretycznie nieokreślonym terminie przydatności to mika (serecite mica), dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenochlorek bizmutu, krzemionka, kaolin i glinki, węglan wapnia, mikrosfery kosmetyczne, talk, azotek boru, ultramaryny, fiolety manganowe, zielenie chromowe, tlenki żelaza, błękit pruski oraz ich modyfikacje (czyli np. pigmenty perłowe oraz komponenty podstawowe o modyfikowanej powierzchni) i mieszanki.

Wszystkie półprodukty należy  zawsze przechowywać w ciemnym, suchym i najlepiej stosunkowo chłodnym miejscu.

Komentarze